Otomatik Subdomain Oluşturma

domain-name-serviceJavam.org adresinde konuya çok güzel değinilmiş.

Subdomain yaratma konusunda gelen taleplere cevaben hazırladığım kısa notları paylaşayım.

Herşeyden önce apache sunucusuna yönelik anlatacağım. Önümüzde 2 yol var: biri .htaccess, evet şu ünlü htaccess hep kaçtığınız ama artık tamam pes dediğiniz olay; diğeri ise php.

İlk olarak .htaccess ile çözüm: Bu tür çözümü yönlendirmeler için kullanıyoruz. Gerçekte yarattığımız bir subdomain yok aslında. İnceleyelim:

[ad#icerik-ad]

Bu kod ile örneğin http://altan.site.com adresine gelecek talep, http://www.site.net/profil.php?kullaniciadi=altan adresine yönlendirilecektir. Böylece uzun ve şık durmayan urllerden kurtulmuş olacağız. Not: wildcard DNS host servisiniz tarafından aktif edilmiş olmalıdır. ^(www|ftp|mail) ifadeside yönlendirilmeyecek gerçek subdomainleri yazacağınız bölüm.

İkici yolumuz php. Bu sadece cPanel kullanılan sistemlerde çalışır. Ben hostgator kullanıyorum ve yıllardır bu kod sorunsuz işime yarıyor. Bu kod ile hem subdomaini yaratıyor hemde www klasörümüzde subdomain ile aynı ada sahip bir klasör yaratıyoruz. Subdomainde bu klasöre otomatik yönlendirilmiş oluyor.

// Kod çeşitli eleştirilerden sonra tekrar elden geçirildi ve optimize edildi. Ayrıca sonradan farkettiğim üzere klasör oluşturma sorunları yaratıyordu, bu sorunda giderildi.

3 thoughts on “Otomatik Subdomain Oluşturma

  1. kolay gelsin bu bilgi için teşekkürler yalnız ben şuan oto ilan scripti kurdum siteme ve galericilere özel sayfa vermek istiyorum manuel subdomain açabilirim ama ben içerisine galericiye özel sayfa eklemek istiyorum ve ana ilan sitem ile bağdaştırmak istiyorum bunun için modülmü yazmak gerekli yoksa ana site üzerinden çekebilirmiyiz ?
    kolay gelsin

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *